Err 70 u 6D Mark II se Sigmou 35mm f/1,4 DG HSM Art

Objektiv Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art není třeba představovat. Za dobu od uvedení do prodeje si pro svou vynikající obrazovou kvalitu, materiálové zpracování a výborný poměr cena / výkon získal velké množství uživatelů. Součástí mé fotovýbavy se stal krátce po tom, co byl dostupný na českém trhu. Řadu let jsem ho spokojeně používal na canon 6d a jediné co mi scházelo byla absence stabilizace, kterou bych občas využil při záznamu videa.

Když jsem se v září loňského roku rozhodl pro přechod na canon 6d mark II ještě jsem netušil, že tomu bude jinak. Hned při prvním testování, ještě v továrním nastavení, jsem si povšiml nestandartního chování objektivu. Při focení do jpg se při cloně 1.4 objevily na výsledných snímcích kruhy, které byly patrné i ve videu, ale co bylo horší, focení v režimu live view končilo chybovou hláškou Err 70, kdy pomohlo jen vypnout foťák a vytáhnout z něj baterii. Začínal jsem mít obavy, že nový 6d mark II budu hned reklamovat, ale s objektivy canon, vše fungovalo bez problému, a tak bylo jasné, že problém bude v komunikaci těla 6d mark II s objektivem Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art. Když jsem foťák nastavil, dle toho jak jsem byl zvyklý, zjistil jsem, že většina problémů zmizela. Jen při focení a natáčení videa v režimu živého náhledu (live view) při horších světelných podmínkách, docházelo k neustálému zesvětlování a ztmavování obrazu za doprovodu zvuků clony Sigmy 35mm f/1.4, které nebudily příliš důvěru pro další použití fotoaparátu v tomto režimu.
Začal jsem pátrat na internetu a zjistil jsem, že stejný problém s Err 70 má mimo 6d mark II i 5D mark IV, 77D a týká se těchto objektivů Sigma:

  • SIGMA 30mm F1.4 DC HSM Art
  • SIGMA 30mm F1.4 EX DC HSM
  • SIGMA 35mm F1.4 DG HSM Art
  • SIGMA 50mm F1.4 EX DG HSM
  • SIGMA 85mm F1.4 EX DG HSM

Firmware, který by tuto chybu vyřešil nebyl zatím dostupný, a tak se provizorním řešením stala deaktivace korekce objektivu. Potom již objektiv pracoval téměř bezchybně, bez Err 70 a kruhů v jpg, jen v živém náhledu při nízké úrovni osvětlení byl obraz nestabilní.

Jak vypnout korekci odchylky objektivu? Nasaďte na fotoaparát problémový objektiv a postupujte podle obrázků níže. Je nutné všechny korekce přepnout na OFF viz. třetí obrázek.Když 7.3.2018 Sigma vydala pro dotčený objektiv firmware 2.00 u kterého se již tyto problémy nevyskytují, rozhodl jsem se stavit do sběrny servisu AWH v Brně, aby mi firmware přehrály. K mé smůle byla sběrna zrušena a posílat objektiv poštou do servisu AWH v Praze, by bylo riskantní a kupovat Sigma USB dock neekonomické. Napadlo mě tedy zavolat do společnosti Hama v Brně, která oficiálně zastupuje značku SIGMA pro ČR. Vyšlo to. Původní firmware 1.02 mi přehráli na nový, poučili o možnostech použití USB docku a předvedli aktuální objektivy Sigma. I když byl můj objektiv již mimo záruku vše provedli zdarma. Tímto bych jim chtěl ještě jednou poděkovat za ochotu a profesionální přístup.

Posted in Fototechnika.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *