Toxické plody nevědomí

Žijeme v divné době. V době kdy lež a přetvářka se stává společenským standardem, v době, kde se řeší následky a ne příčiny, kde je strach pojmenovat věci pravými jmény a hloupost číhá na každém kroku.

Možná jste si povšimli, že na těchto stránkách zcela chybí honosné nápisy typu fotograf, wildlife photographer a podobné. Nejsem jedinec bez sebereflexe, ani s nabubřelým egem a už vůbec ne odkojený fotogalerií na Megapixelu. Mé fotografie nepovažuji za něco vyjimečného. Vím, že do dokonalosti mají daleko a nehodlám nikoho uvádět v omyl. Fotografie kočkovitých šelem nejsou mým cílem, je to pouze druhotný produkt. Více mě baví pozorovat samotné chování a zvyky těchto šelem, poznávat jejich osobnost. V jejich přítomnosti se cítím šťastný.

Je snadné vidět chyby druhých, ale obtížné vidět ty své.

Každý člověk ve svém životě prochází určitými fázemi vědomí. Někdo je bystřejší, jiný je třeba trochu popostrčit. Bohužel zde musím konstatovat, že velká část populace je stádního typu a vyhovuje jim nevědomí. Základem je si uvědomit, že se děje něco špatně, teprve pak může přijít na řadu náprava.
Kam tím směřuji. Jsem přesvědčen, že jednotlivec, pokud domýšlí důsledky svých činů může svým přístupem změnit spoustu věcí k lepšímu. Většina lidí odsuzuje ničení životního prostředí, ale kolik z těchto lidí je ochotných změnit své návyky, případně si trochu snížit svůj životní komfort? Ne, nejsou to ode mne prázdná slova. Sám se tím snažím řídit. Z počátku šlo o podvědomé reakce, později už o promýšlené činy.

V době, kdy se o kvalitě potravin ještě nehovořilo jsem byl v kruhu rodinném často označován za rozmlsaného, z důvodu bojkotu některých potravin a sladkostí. V práci jsem byl považován za exota co si neustále stěžuje na kvalitu místního stravování. Nakonec jsem se začal stravovat z domácích zdrojů. Je úsměvné, že těm spokojeným strávníkům, považující mě svého času za blázna, se po boomu zdravého stravování, něco přeplo v hlavě a to předchozí jednání bylo zapomenuto. Navíc jsem od nich mohl často slýchat o zdravé výživě. Tak se ptám, kde to stádo bylo předtím?

korporace

Za aktuální téma by se dalo považovat používání palmového oleje. Výrobky z něj se snažím asi 3 roky bojkotovat a postupně se mi podařilo k tomuto kroku přesvědčit i ostatní z rodiny. Palmový olej je považován za současnou příčinu ničení pralesů v Indonésii. Není to ale spíše důsledek? V prvé řadě se zamysleme komu vyhovuje dovážení tohoto produktu a jeho přidávání do potravin nebo pohonných hmot. Ano, jsou to nenasytné nadnárodní korporace, které mají jediný cíl. Maximalizaci zisků. Palmový olej je jen momentální nástroj jak toho dosáhnout. Příště to může být cokoliv jiného. Je jim jedno, že je to za cenu zničení životního prostředí, vyvraždění posledních volně žijících tygrů sumaterských a jiných druhů ohrožených zvířat, poškození zdraví osob. Řekl bych, že jim to vyhovuje. V druhé fázi se totiž bude inkasovat znovu a to za sanace škod na životním prostředí a nekonečné léčení poškozeného zdraví skrze farmaceutický průmysl.
Pokud jste již lhostejní k životnímu prostředí, nebuďte lhostejní alespoň sami k sobě. Palmový olej obsahuje velké množství nasycených mastných kyselin, které ucpávají cévy a vy určitě nechcete dostat infarkt.

tigr sumatersky

Víte jak snadno poznáte šizenou potravinu? Obsahuje palmový olej, ten je téměř všude, ale i tak se mu lze vyhnout. Vyměňte sladkosti plné náhražek za ovoce, je zdravější a vyjde to i levněji. Kupujte kvalitní hořkou čokoládu, pokud je ve složení na prvním místě cukr nebo obsahuje palmový olej, není to čokoláda. Kvalitní hořká čokoláda se v teple nerozpouští.

palma olejna sumatra

Máte rádi dopravní zácpy a smog? Ne? Tak místo auta používejte MHD, ideálně vlak. Cestování vlakem je velmi pohodlné, se slevami i finančně výhodnější než jiné druhy dopravy. Nepodporujte ropné společnosti a parazity čerpající dotace na biosložky. České dráhy se v posledních letech opravdu snaží a cestovat moderními jednotkami RegioPanter je opravdu radost. Já vlakem spokojeně cestuji již 5 let.

regiopanter

Čeho se opravdu obávám je, že pokud se zastaví používání palmového oleje, v rámci zisků přijde někdo jiný a pojede se dle zavedeného schématu. Řešení existuje. Je to bojkot nadnárodních korporací a zaměření se na regionální produkty. Co se vyprodukuje v ČR se již snáze ohlídá a navíc dojde k vytvoření nových pracovních míst.

Proto Vás prosím, nezavírejte před těmi problémy oči, buďte k sobě upřímní a nazývejte věci pravými jmény.

Posted in K zamyšlení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *