Z lásky k penězům, konzumu a sobě

Je tomu již mnoho let co se mi do rukou dostal magazín Koktejl a já v něm četl o Tygřím chrámu v Thajsku. Vše bylo teprve na počátku, u zrodu. Přiznám se, byl jsem tehdy ještě hodně naivní a měl jen omezené vnímání světa a omezené informace a to mi tenkrát neumožnilo vidět věci do hloubky, to jaké opravdu jsou. Připadalo mi úžasné dostat se do tak blízkého kontaktu s tygry, mít možnost dotknout se jejich elegantního těla, vnímat tu blízkost a živočišné teplo, prohladit jejich srst a na památku si odnést suvenýr ve formě fotografie. Vzpomínám si, že jsem zjišťoval i cenu letenky a kdyby nebyla tak vysoká, určitě bych letěl. Teď již vím, že má představa byla dost povrchní, hloupá a příběh o mnichovi, který zachránil tygry před smrtí a žije s nimi v symbióze byla jen pohádka, která skončila po dočtení řádků textu. Magazín Koktejl tehdy prokázal medvědí službu tygrům tím, že to zveřejnil, protože ať již vědomě či nevědomě, udělal reklamu pro rozbíhající se špinavý byznys krytý láskou ke zvířatům.

fotografovani tygri chram thajsko

Až dokument rakouské televize Der Tiger und der Mönch v roce 2007 mi pomohl otevřít oči. Nebylo to tím co přímo sdělil, ale co jsem mohl spatřit. Vyvolal ve mě spoustu otázek a pochybností. Jak zabrání příbuzenskému křížení? Proč jsou mláďata oddělována od matky a co se s nimi stane až odrostou? Co bude s nekontaktními tygry? Jakým způsobem se to vše financuje? Množství mláďat a krmení pro tygry mi přišlo zarážejicí. A slova Pra Ačarna o plánech návratu těchto tygrů zpět do volné přírody v budoucnu jako sprostá lež. Je velmi nepravděpodobné, že by se tygři naučili lovit a zbavili vztahu k lidem. Také najít vhodné místo, kde by nedocházelo ke střetu zájmů s člověkem by bylo obtížné. Kdyby se to přeci jen podařilo, pro genofond divokých tygů by to byla pohroma.

mrtva mladata nalezena v tygrim chramu

Jelikož pravdu nelze umlčet a lež se dá jen stěží obhájit, konečně po dlouhých patnácti letech existence Tygřího chrámu se oficiálně dozvídáme to, co si spousta z nás myslela dávno. Asi mnozí z vás zaznamenali zprávu z května tohoto roku o postupném odebrání cca 140 tygrů thajskými úřady. Otázkou tak jen zůstavá, proč nekonali již dříve a nechali vše dojít do tak neřešitelné situace. Korupce? Záměr? Nepochybuji o tom, že se to nedělo za zdmi chrámu již v minulosti, případně do toho byli jen zapojeni, ale 140 dárců orgánu pro medikamenty, to je obrovský balík peněz někomu do kapsy. Zatímco 140 hladových krků samo o sobě potřebuje po dobu svého života spoustu peněz. Situaci nenahrává ani to, že mrtvý tygr má v Asii větší cenu než ten živý.

tygri mladata v lihu chram thajsko

Možná si teď myslíte, že Thajsko je nám dost vzdálené, ale není tomu tak. U nás je jen vše opožděné. Například soukromé chovy kočkovitých šelem zde již několik let expandují a vznikají první kontaktní „zoo“ se šelmami. Špinavé peníze neznají hranic, ale o tom až příště.

Posted in K zamyšlení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *